MOC DOTYKU – CZY WARTO SIĘ PRZYTULAĆ

Czy istnieje lepszy i prostszy sposób na okazywanie sobie czułości i miłości niż przytulanie? To takie oczywiste, rzecież bliskość jest naszą podstawową potrzebą. Ludzie jako istoty społeczne są zaprogramowani na budowanie relacji, kontakt i tworzenie więzi z innymi.

Jak zapewniają lekarze i psychologowie na całym świecie, dotyk jest nam niezbędny do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania.

 „By przeżyć, trzeba nam czterech uścisków dziennie. By zachować zdrowie, trzeba ośmiu uścisków dziennie. By się rozwijać, trzeba dwunastu uścisków dziennie”. Virginia Satir

 

Przytulanie jest istotnym elementem zachowań społecznych, buduje bliskość, pokazuje otwartość na nowe relacje,  kontakt, jest oznaką przyjaznego nastawienia. Każdy z nas, kto przeżył czasową rozłąkę zdaje sobie sprawę, z tego jaki “ból” wręcz psychiczny, a czasem fizyczny sprawia brak możliwości dotyku ukochanej osoby. Nawet tysiąc słów, smsów, rozmów na skype nie jest w stanie zastąpić fizycznego kontaktu. Dotyk potrzebny jest każdemu, a jak pokazują różne badania, u dzieci wręcz niezbędny do zdrowego rozwoju. Mimo to, często bywa tak, że pary żyjące pod jednym dachem, ogarniczają tą formę okazywania uczuć do minimum.

 

Z jakiegoś nieznanego mi powodu, nasza kultura zwraca się ku ograniczaniu kontaktu fizycznego (większej entuzjastki przytulania niż ja, nie znajdziecie 😉 ) między ludźmi. Internet, social media, smsy, kontakt telefoniczy zastępują nam kontakt osobisty. Przecież, wraz z wiekiem potrzeba czułego dotyku z najbliższą osobą wcale nie ulega zmniejszemu. Niestety stereotypy w pewien sposób nie pozwalają dorosłym ludziom w otwarty sposób pokazywać i okazywać swoich potrzeb związanych z dotykiem.

Podstawową korzyścią płynącą z przytulania, jest możliwość umacniania więzi – dotyk wyzwala oksytocynę, a to hormon, który zbliża nas do siebie, wzmacnia zaufanie, dodaje pewności siebie, poprawia samopoczucie i jest zbawienne dla relacji. Wiadomo, że w związkach, w których ludzie się dotykają w czuły sposób, są sobie bliscy na poziomie fizycznym, jest mniej zachowań agresywnych.

Dotyk pozwala wyrazić najgłębsze uczucia: miłość, oddanie, bliskość, akceptację.  Nic chyba nie daje takiego komfortu ciepła, troski i bezpieczeństwa, jak czyjeś ramiona i my zwarci w czułym lub przyjacielskim uścisku. Aby pogłębić więź, warto dotykać się w ciągu dnia: przytulać, głaskać, podawać ręce. Z tych małych gestów bierze się też bliskość emocjonalna. Co najważniejsze dla budowania związków, dotyk jest też formą komunikacji. Pary okazujące sobie czułość, potrafią także okazywać sobie emocje. Nie dzieje się tak poprzez wręczanie drogich prezentów, ale drobne gesty. Partnerzy odnajdujące moc dotyku, z czasem uczą się  rozmawiać ze sobą o uczuciach, które czują do siebie nawzajem i emocjach, którym ulegają.

Przytulajmy się zatem jak najczęściej! Na początek można zacząć od drobnych gestów, takich dotknięcie ramienia czy przytulenie podczas wspólnego przygotowywania obiadu. Z czasem przełoży się to na silną relację w związku. Czasam gesty mają większą moc od słowa!

K

Parka- Zara

Torebka- Moschino

Sukienka- Zara

Okulary – Dior

Buty- Zara

Rajstopy – Calzedonia

Choker – La Mania

 

Komentarze

2 komentarze
Ola
12 marca 2017 at 22:20

Buty boskie <3 dawno kupione?

12 marca 2017 at 22:47

2 lata temu 🙂

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Wymagane pola są oznaczone *