JAK BYĆ SOBĄ?

Wkraczając w dorosłe życie, uczymy się wcielać w role – matki, córki, studenta, szefa, a tym samym udawać, przemilczać i kontrolować własne zachowanie. Życie w społecznościach, w jakiejkolwiek grupie, nakłada nanas obowiązki i zobowiązania, sterujące naszym zachowaniem. Takim oto sposobem, na codzień wcielamy się w wiele ról, które nie dają nam możliwości bycia sobą. Wydawałoby się, że naszym zachowaniem rządzą przede wszystkim nasze cechy indywidualne oraz intelekt. Tymczasem głównym determinantem naszego działania są przypisane nam role społeczne.

Jeśli nie wiemy kim jesteśmy, w naszym zachowaniu widać niepewność, wahanie i inni mogą nie czuć się komfortowo w naszej obecności, mogą odbierać nasze zachowanie za nieszczere.

Nie wiem ja­ki jes­tem, ale cier­pię, gdy mnie de­for­mują… Wbrew wszys­tkiemu chcę być sobą.

Witold Gombrowicz

Czy jesteśmy skazani na noszenie masek, chowanie się za nienaturalną dla nas rolą? Jako dorośli, odpowiedzialni ludzie, jesteśmy w pewien sposób zobowiązani powierzonymi nam zadaniami – rolą żony, rodzica, kierowaniem danego projektu, rolą wspierającego przyjaciela – aby nie zawieść innych, zależnych od nas i siebie samego musimy się z nich wywiązać. Nie oznacza to jednak, że musimy dać się zamknąć w sztywnych ramach. Ani nasza płeć, ani wiek, ani rola nie obliguje nas do tego aby postępować wbrew sobie na przykład spełniając cudze oczekiwania.

Za każdy razem musimy odpowiedzieć sobie na pytanie „ czy przyjęta rola jest dla mnie korzystna, czy odegranie jej nie będzie miało zbyt wysokiej ceny“. Nie bójmy się od czasu do czasu zrzuci maski, zaprzestać odgrywania roli i być po prostu sobą.

Człowiek jest najgłębiej uzależniony od swojego odbicia w duszy drugiego człowieka.

Witold Gombrowicz

Najlepszym sposobem na życie zgodnie z samym sobą, jest pewność siebie  i akceptacja siebie takim jakim się jest, tego, co się czuje i myśli. Wtedy, nawet nosząc codzienne maski pozostajemy sobą.

 

Okulary – Ray Ban

Płaszcz – New Look

Bluzka- mANGO

Spodnie- Zara

Buty- Zara

Torba – Armani Jeans

Apaszka- Zara

Zekarek- Timex iQ

 

Komentarze

Brak odpowiedzi

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Wymagane pola są oznaczone *