ISTOTA ŻYCIA TO POWTARZALNOŚĆ ?

Tydzień po tygodniu, miesiąc za miesiącem, rok za rokiem, nowe decyzję, nowi ludzie, pojawiają się w Twoim życiu tak szybko, jak znikają. Nowe wyzwania, nowe zmarszczki zagoszczą wokół oczu, ust, głowa stanie się pełniejsza o nowe nauki i doświadczenia. Chaos, ciągła zmiana w życiu ma charakter stały, ale czy tylko ona?

Niby każdy dzień jest inny, każda godzina i każda minuta. Żadnej czynności nie wykonamy tak samo, jak poprzednim razem – każdy uścisk dłoni jest inny, każda kawa będzie słodka inaczej, każda rozmowa będzie miała inne zakończenie, a więc czy ten chaos i zmiana tak naprawdę nie jest powtarzalna?

Każdy z nas ma swoje rytuały. Ten sam schemat poranka-całus, śniadanie, droga do pracy, ten sam schemat ubierania się – lewa noga, prawa, ten sam schemat dnia, spędzania wolnego czasu, świąt. Takie małe rytuały w dużej mierze decydują o poczuciu szczęśliwości. Można je zatem nazwać rytuałami szczęścia. Regularność jest potrzebna tak samo, jak oryginalność i niepowtarzalność. Dyktuje, a wręcz narzuca nam to cykl natury, której jesteśmy częścią. Każdy nowy dzień jest niepewnością, każda nowa decyzja, każdy rok, wielką niewiadomą. Nie wiemy, co przyniesie decyzja o zmianie pracy, rozstaniu, rzuceniu wszystkiego w diabły i wyjechanie … do Meksyku :). To, że w naszym życiu istnieją te same, podobne punkty sprawia, że zyskujemy poczucie spokoju, szczęścia. Sprawiają one, że łatwiej pogodzić nam się ze zmianą. Jednym słowem rytuał szczęścia to też rytuał zmiany!

To, że pewne rzeczy, wydarzenia muszą się powtarzać, nie oznacza, że muszą się powtarzać tak samo. Przecież…

„Jedyną stałą rzeczą w życiu jest zmiana” Heraklit z Efezu.

Uwielbiam powroty do domu, Jego zapach (zapach bezpieczeństwa), weekendowe śniadania z mężem, wieczorne pogadanki z mamą przez telefon, smak barszczu wigilijnego domowej roboty, wysiedziane miejsce na kanapie, wieczorne oglądanie filmów, uczucie, gdy zamykam ostatnią kartę książki.

Te wszystkie rytuały to taka kropka na końcu ostatniego zdania dobrej powieści. To dzięki niej wszystko nabiera sensu. Rytuały szczęścia dają… szczęście. Być może i Wy macie w swoim życiu jakieś wyjątkowe nawyki, z których czerpiecie dużo radości i rozwoju – podzielcie się nimi w komentarzach.

Sweter – Zara| Kolczyki – H&M| Spodnie – H&M| Buty – Zara| Futerko- Zara|Torebka- Zara

Komentarze

2 komentarze
4 lutego 2018 at 21:10

Pięknie wyglądasz 🙂

5 lutego 2018 at 08:04

Dziekuje :*

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Wymagane pola są oznaczone *